X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

"eDvArDo"

دانلود ، آموزش ، گفتمان

"مراقبت های اولیه در هنگام بروز حوادث"

"مراقبت های اولیه در هنگام بروز حوادث"

حوادثی نظیرمسمومیت ، سقوط از بلندی ، خونریزی و نظایر آن ، ممکن است برای هر کس و در هر جا اتفاق بیفتد . درچنین مواقعی همیشه به عنوان اولین عکس العمل برای نجات جان مصدوم ، باید به نزدیکترین سرویس خدماتی اورژانس ، اعم از بیمارستان و یا آتش نشانی ، تلفن کرد .

اما تا رسیدن کمک ، مراقبتهای اولیه صحیح از شخص آسیب دیده ، بدون توجه به میزان سبکی یا سنگینی ظاهری جراحات ، ضروری است و می تواند در بهبود سریعتر آسیبهای وارده و حتی در مرگ و زندگی مصدوم بسیار موثر باشد .
آیا می دانید که اگر کسی مثلا دچار سوختگی شود ویا از پله ها بیفتد ، تا رسیدن پزشک ، چه کمکهایی می توانید به او بکنید ؟ و چه کارهایی نباید بکنید تا صدمات بیشتری به قربانی وارد نیاید؟
در این جا به شمردن برخی از عمومی ترین حوادثی که ممکن است در خانه یا در کارگاه و یا هر محل دیگر رخ دهد ، شما را با مراقبتهای اولیه لازمی که باید از مصدوم هرحادثه به عمل آید آشنا می سازم و امیدوارم از این حوادث برای هیچ کس اتفاق نیفتد .

(روی ادامه مطلب در ذیل کلیک کنید)سوختگی


انواع سوختگی ناشی از آتش سوزی ، برق گرفتگی ، و یا ریختن آب جوش که می تواند یکی از آسیبهای خطرناک و مرگ آفرین به شمار آید . علت سوختگی هرچه باشد بدون توجه به میزان آن مراقبت فوری و صحیح از فرد آسیب دیده می تواند در درمانهای بعدی و ترمیم محل سوختگی بسیار مفید و موثر باشد .

تحت هیچ شرایطی نباید بر روی محل سوختگی کره یا مواد روغنی نفتی و یا هر روغن چرب کننده دیگر مالیده شود . درد و سوزش ناشی از سوختگی را می توان با فرو بردن محل سوخته شده در آب خنک ، نه آب یخ ، کاهش داد .
قبل از انجام هر کاری ، باید هر گونه پوشش و لباس و یا جواهر و زینت آلات را از محل سوختگی برداشت یا خارج کرد « به علت متورم شدن احتمالی محل سوختگی » . اگر سوختگی در اثر برق گرفتگی رخ داده باشد ، نباید امکان شکستگی استخوانها و مراقبهای ویژه آن را نیز از نظر دور داشت .
اگر سوختگی به علت تماس بدن با اسید یا سایر مواد شیمیایی سوزنده باشد ، باید بر روی محل سوخته شده با فشار آب تمیز ریخته شود. از دیگر عوامل سوختگی در منازل ریختن آب جوش و آفتاب زدگی را میتوان نام برد .
بطور کلی هیچگاه تاولهایی را که در محل سوختگی پدید می آید ، نترکانید . همچنین لزومی به پانسمان سوختگی های کوچک و کم اهمیت وجود ندارد . در سوختگی های شدیدتر و زخمهای باز ناشی از سوختن ، محل آسیب دیده را با پارچه تمیز و حتی الامکان با نوار زخم بندی ضخیم ضد عفونی شده بپوشانید . این کار موجب کاهش از دست دادن مایعات بدن می شود . به علاوه ، از رسیدن آلودگی به محل زخم و عفونت احتمالی آن جلوگیری می کند.


مسمومیت

مسمومیت ، یکی دیگر از خطرات و حوادث مهمی است که در خانه مخصوصا برای بچه ها رخ می دهد . مسمومیت های خانگی در اثر عوامل مختلفی بروز میکند ، از مصرف داروهای عوضی گرفته تا انواع مواد پاک کننده مثل محلول آمونیاک و سفید کننده ها .
اغلب مایعات قابل اشتعالی که در کاراژ یا کارگاهها یافت می شوند مثل بنزین ، نفت سفید و مایعات لکه گیری و رقیق کننده های رنگ نقاشی ، نیز از عوامل موثر در بروز مسمومیت های کشنده به شمار می روند .
چون علائم و اثرات ناشی از انواع مسمومیتها بسیار متفاوت و متنوع است ، هیچ قانون کلی وجود ندارد که طبق آن توصیه شود که آیا شخص مسموم را باید وادار به استفراغ و خارج ساختن ماده سمی کرد یا نه .
معمولا نباید بیمار را تحریک به استفراغ کرد مگر آن که کمکهای پزشکی فوری امکان پذیر نباشد . اگر مسموم هوشیار باشد و هیچگونه تشنج و تکانی در او مشاهد نشود ، خوراندن یک لیوان آب یا شیر به رقیق شدن ماده سمی در بدن وی کمک خواهد کرد ، مخصوصا اگر مدت کوتاهی از مسومیت گذشته باشد .
زغال چوب که از داروخانه ها می توان تهیه کرد در آب نیز برای رقیق شدن به کار می رود .
مسموم در صورت خوردن بیش از حد دارو باید تحریک به استفراغ شود اما زمانی که مسومیت ناشی از بلعیدن مواد اسیدی یا قلیایی و یا تولیدات و مواد نفتی باشد ، انجام این کار صحیح نیست .
هنگام بروز مسمومیت ، مهمترین کار ، تلفن به مراکز اورژانس و امداد است . پس از آن تا رسیدن کمک ، بهتر است در تماس با متخصصین یک مرکز درمان مسمومیت ، راهنمایی های لازم را جهت کمک های اولیه به مسموم از آنان دریافت دارید . همیشه شیشه دارو و یا ماده ای را که موجب مسمومیت می شود و یا برچسسب آن را برای تشخیص بعدی نوع ماده سمی نگهدارید .
اگر مسموم استفراغ کند ، او را به پهلو قرار دهید یا سرش را برگردانید تا راه تنفس او مسدود نگردد و خفه نشود . اگر حالت تشنج به بیمار دست دهد ، سعی نکنید او را مهار نمایید ، تنها پوششهای تنک را از تنش بیرون بیاورید و اشیا تیز را به منظور حفاظت از دسترس وی دور نگهدارید .
یک شیشه قی آور نیز در دسترس داشته باشید اما تا وقتی که از جانب پزشک یا مرکز درمان مسمومیت ، دستور مصرف آن تجویز نشود ، آن را به مسموم ندهید .


افتادن از بلندی

زمین خوردن در منزل ، اعم از افتادن از نردبان ، پشت بام یا پله ها و یا سرخوردن و به زمین افتادن در حمام یا جاهای دیگر ، یکی دیگر از حوادثی است که می تواند مرگ آفرین باشد .
هنگامی که بالای سر فردی که به زمین افتاده و صدمه دیده و یابیهوش شده باشد ، رسید ، اولین چیزی که باید در نظر داشته باشید این است که به هیچ وجه مصدوم را حتی به منظور راحت تر بودن او ، حرکت ندهید ، زیرا ممکن است به دلیل نامشخص بودن احتمالی آسیبهای وارده ؛ صدمات بیشتری به وی وارد شود . اگر محل یا محلهای صدمه دیده مشخص نیست احتمال آسیب دیدگی گردن ، سریا ستون فقرات را در نظر بگیرید و با احتیاط عمل کید .
برای کمک به بی حرکت ماند سر مصدوم ، از یک پارچه یا پتوی تا شده استفاده نمایید . او را گرم نگهدارید و چیزی برای خوردن یا آشامیدن به وی ندهید . و اگر در محلی خونریزی پدید آمده باشد ، مطابق آنچه که در مورد بروز انواع خونریزی ها گفته شد ، یعنی فشار مستقیم با پارچه یا نوارهای پانسمان عمل کنید .
( فردی را که از بلندی افتاده باشد ، به هیچوجه حرکت ندهید و به منظور کمک به بیحرکت ماندن او ، پتو یا پارچه تا شده زیر سرش بگذارید ) او را گرم نگهدارید و چیزی برای خوردن یا آشامیدن به وی ندهید. و اگر در محلی خونریزی پدید آمده باشد ، فشار مستقیم با پارچه یا نوارهای پانسمان ، عمل کنید .


بریدگی ها

بریده شدن عضوی از بدن در اثر برخورد با وسایل برنده آشپزخانه یا ابزار کارگاه و امثال آن و بروز خونریزی ، یکی از رایج ترین حوادثی است که ممکن است برای هرکسی رخ دهد . گاه شدت جراحات حاصله به حدی است که هم موجب وحشت مجروح و هم ترس دیگران می شود .
اصولا در چنین مواقعی فرد مراقب بیمار، حتی الامکان باید بر وحشت خود غلبه کند و با خونسردی در جستجوی راه حلی مناسب کمک به مصدوم برآید و در صورتی که با کمکهای اولیه آشنایی ندارد ، از دست زدن به کارهایی که ممکن است صدمات وارده به فرد را تشدید نماید ، خودداری کند .
طریقه ساده کنترل خونریزی بدون توجه به شدت و چگونگی آن به ترتیب زیر است :
1ـ با استفاده از گاز پانسمان یا پارچه تمیز تا شده بطور مستقیم بر روی محل زخم فشار وارد کنید . اگر پارچه ضخیم تر باشد ، بهتر است .
پارچه را تا وقتی که خونریزی متوقف نشده باشد ، از روی زخم برندارید . حتی اگر آغشته به خون شده باشد چند لایه پارچه تمیز دیگر روی آن قرار دهید و همچنان مستقیم بر محل خونریزی فشار وارد کنید تا خون بند بیاید .
2ـ برای کنترل خونریزی ، هم محل آسیب دیده را به سمت بالای قلب بلند کنید و فشار مستقیم به آن وارد نمایید .
3ـ محل خونریزی را حتی الامکان طوری بالا بیاورید که بالاتر از سطح قلب قرار گیرد . این کار جاری شدن خون را به سمت محل آسیب دیده ، آهسته تر می کند و موجب تسریع در لخته شدن خون محل زخم می شود.
هیچوقت برای جلوگیری از خونریزی ، بالای محل جراحت را با پارچه یا شریان بند محکم نبندید ، زیرا این کار بسیار خطرناک است و امکان دارد موجب نرسیدن خون به قسمت مجروح بدن و درنتیجه ضایع شدن کامل ‌آن قسمت شود که گاه تنها چاره چنین ضایعاتی ، قطع عضو مزبور با عمل جراحی است .
در مورد قطع شدن عضوی از بدن در اثر وقوع یک حادثه یا خونریزی بسیار شدید در قسمتی از بدن ، نیز مراقبتهای اولیه باید به همان صورتی که هنگام بروز هر خونریزی شدید دیگر عمل می شود ، انجام گیرد .
به اضافه این توصیه که عضو قطع شده به منظور احتمال پیوند مجدد آن به بدن باید مورد حفاظت قرار گیرد . برای این کار عضو مذکور را در یک گاز پانسمان استریل یا پارچه تمیز پیچیده و آن را با آب کاملا تمیز مرطوب کنید .
آنگاه عضو مزبور را در یک کیسه پلاستیکی تمیز قرار داده کیسه را ببندید و این کیسه را در کیسه پلاستیکی دیگری حاوی یخ یا آب یخ جای دهید .


تاریخ ارسال: سه‌شنبه 2 اسفند‌ماه سال 1390 ساعت 05:32 ب.ظ | نویسنده: eDvArDo
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد